A început Săptămâna Internațională a Alăptării

Săptămâna Internațională a Alăptării

În perioada 1-8 august are loc Săptămâna Internațională a Alăptării, organizată la inițiativa World Alliance of Breastfeeding Action (WABA), o rețea internațională de organisme ce lucrează împreună cu Organizația Mondială a Sănătății și UNICEF pentru promovarea alăptatului la sân.

A început Săptămâna Internațională a Alăptării Deși Organizația Mondială a Sănătății și UNICEF recomandă alăptarea exclusivă (fără apă, ceaiuri, lapte formulă, sucuri) până la vârsta de șase luni și apoi continuarea alăptării în paralel cu alte alimente până la vârsta de doi ani, la noi în țară 30 la sută dintre mame alăptează în prima lună și doar 12,6 dintre ele își mai hrănesc bebelușii la sân până când aceștia ajung la vârsta de șase luni. Ca să vedeți cât de rău stăm, în țările nordice rata alăptării exclusive este aproape de 90%.

În încercarea de a încuraja alăptarea, autoritățile au modificat criteriile de distribuție a laptelui praf. Din 2011, laptele praf s-a acordat mămicilor pe criterii strict medicale și nu sociale, cum a fost până în acel an.

Medicii avertizează că înlocuirea laptelui matern cu adaosuri alimentare este dăunătoare şi ar putea provoca micuţilor infecţii intestinale. În plus, aceștia recomandă laptele matern, deoarece el satisface toate necesităţile alimentare ale sugarului şi este unicul produs pe care acesta îl poate digera şi asimila în primele luni de viaţă. Studiile mai relevă că alăptarea la sân este benefică şi pentru mamă, deoarece previne cancerul mamar şi cancerul de col uterin.

Iată în ce orașe se poate vedea documentarul: „Îndrăznesc să alăptez“

Pe 5 august 2014 – ora 18.00 la librăria Humanitas din București (lângă Parcul Cismigiu) va avea loc proiecția primului documentar românesc despre alăptare: „Îndrăznesc să alăptez”. Filmul va putea fi vizionat în mai multe orașe din țară, începând cu ora 18.00, iar intrarea este liberă.

„Îndrăznesc să alăptez“ , o producție Irina Thiery, de la Lion Mentor Association, este primul documentar românesc despre alăptare. Filmul are drept scop încurajarea tinerelor mame să se informeze, să apeleze la consilieri în lactație atunci când întâmpină dificultăți, să nu recurgă la alimentația artificială fără indicație medicală clară și să-și hrănească bebelușii exclusiv la sân în primele 6 luni de viață. Studiile recente arată că nou-născuții alăptați exclusiv, cel puțin în prima jumătate de an de viață, prezintă riscuri mai scăzute să sufere alergii, disfuncții digestive, diabet, boli cardiace sau cancer.

Lista orașelor unde se va putea viziona documentarul „Îndrăznesc să alăptez“:

Bacau: Clubul Oblio, Str. Miron Costin nr. 11, cod 600160,
Pentru înscrieri, trimiteți email la Bacau@LionMentor.ro.

Baia Mare: Novoteca, strada Traian Vuia nr. 40,
Pentru înscrieri, trimiteți email la BaiaMare@LionMentor.ro.

Bistrița: Asociația “Filantropia Ortodoxă” Filiala Bistrița-Năsăud, Piața Unirii, Nr. 9,Pentru înscrieri, trimiteți email la Bistrita@LionMentor.ro.

Brașov: Maternitatea Eva, str. Păltiniș Nr 15
Pentru înscrieri, trimiteți email la Brasov@LionMentor.ro.

București: Librăria Humanitas – Cișmigiu, Bulevardul Elisabeta nr. 38,
Pentru înscrieri, trimiteți email la Bucuresti@LionMentor.ro.

Cluj Napoca: Cinema Mărăști,
Pentru înscrieri, trimiteți email la Cluj@LionMentor.ro.

Constanța: Maternitatea Privată ISIS
Pentru înscrieri, trimiteți email la Constanta@LionMentor.ro.

Craiova: sediul Centrului de Sănătate ”Sf. Grigorie Decapolitul”, Str. Pașcani, Nr. 9, 200150,
Pentru înscrieri, trimiteți email la Craiova@LionMentor.ro

Galați: sediul Centrului Santamia, cartier Tiglina 1, Str. Saturn nr. 2, Bl B1, parter,Pentru înscrieri, trimiteți email la Galati@LionMentor.ro.

Iași: Universitatea “Petre Andrei” , str. Grigore Ghica, nr. 13,
Pentru înscrieri, trimiteți email la Iasi@LionMentor.ro.

Miercurea Ciuc: Centrul Cultural Județean Harghita, Bld. Timişoarei Nr. 4, 530102,Pentru înscrieri, trimiteți email la MiercureaCiuc@LionMentor.ro.

Oradea: Moszkva Garden,
Pentru înscrieri, trimiteți email la Oradea@LionMentor.ro.

Ploiești: sediul Ploieștiul în Culori, Blvd București, nr. 30-34,
Pentru înscrieri, trimiteți email la Ploiesti@LionMentor.ro.

Sf. Gheorghe: sediul Fundației FER, str. Sănătății 7
Pentru înscrieri, trimiteți email la SfGheorghe@LionMentor.ro.

Sibiu: Librăria Humanitas, Str. Nicolae Balcescu nr. 16,
Pentru înscrieri, trimiteți email la Sibiu@LionMentor.ro

Suceava: Del’Iri, Strada Nicolae Bălcescu, Nr. 1
Pentru înscrieri, trimiteți email la Suceava@LionMentor.ro.

Târgoviște: KF Art, Str. Alexandru Ioan Cuza,
Pentru înscrieri, trimiteți email la Targoviste@LionMentor.ro.

Târgu Mureș: Cinematograful ARTA, sala CLUB 30,
Pentru înscrieri, trimiteți email la TarguMures@LionMentor.ro.

Timișoara: Casa Adam Muller Guttenbrunn, Str. Gheorghe Lazar nr.10-12
Pentru înscrieri, trimiteți email la Timisoara@LionMentor.ro.